Youtube
Website
Email
Telefon
Üniversiteler Mh., Hacettepe Üniversitesi Teknokent, 1596. Cadde, 6. Ar-Ge C Blok No:6C, D:82, 06800 Çankaya/Ankara Adres

Hacettepe Teknokent

Hacettepe Teknokent’in ana kurucu ortağı olan Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesinin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Kürsüsü, 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından kurulmuş olup, Sıhhiye ve Beytepe Yerleşkeleri olmak üzere 1982 yılında kabul edilen 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu kapsamında, 14 Fakülte, 14 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 5 Meslek Yüksekokulu, 104 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.

 

Hacettepe Üniversitesi’nin Sıhhiye Yerleşkesi ve Beytepe Yerleşkesinde “Mükemmeliyet Düzeyi”nde akredite edilmiş laboratuvarlardan Hacettepe Teknokent’te faaliyet gösteren firmalar da yararlanabilmektedir.

4691 sayılı “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu” uyarınca, 20.03.2003 tarihinde Hacettepe Teknokent kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin 1 nolu alanı Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesinin güneyinde, üniversitenin eğitim-araştırma kompleksi içinde 928.585 m²'dir.