Youtube
Website
Email
Telefon
Adres

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi, Ulus tarihi kent merkezinin kıyısında, Ankara Kalesi’nin doğusunda bulunan bir tepe üzerinde yer alır. Girişi Ulucanlar Caddesi üzerinden olan Cezaevi, Dikimevi’nde metro ve banliyö hatları ile Altındağ Belediyesi ve tarihi kent merkezini birbirine bağlayan bu önemli kent aksının önemli bir parçasıdır. Konumu sebebiyle gerek Ankara Kalesi ve tarihi kent merkezi ile gerekse yeni kent ile güçlü bir görsel bağa sahiptir.

Ulucanlar 1924 Lörcher Ankara Eski şehir planına göre, bugünkü alanda konumlandırılmıştır. Özellikle etrafında tarla ve sürülebilecek alanlar olduğu için, mahkûmların ıslahına yardımcı olabileceği düşünülerek bu alan seçilmiştir. Ek yapılar ile cezaevi büyümüştür. 1925 yılında içişleri bakanlığınca “Umumi Hapishane” olarak inşa ettirilmiştir. Ulucanlar cezaevinin konumlandığı tepenin, Cumhuriyet dönemi öncesinde mezarlık alanı olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Bu durum Fransız gezgin Piton de Tournefert’in 1717 tarihli gravüründe izlenebilmektedir.

 

Ulucanlar Cezaevi farklı yıllarda Türk siyasi ve edebi hayatına damga vurmuş şahsiyetleri ağırladı.Ulucanlar’dan şairler ,gazeteciler ,edebiyatçılar hiç eksik olmadı…Necip Fazıl Kısakürek,Nazım Hikmet,Ahmet Arif,Hasan Hüseyin Korkmazgil,Oral Çalışlar ,İpek Çalışlar,Beyhan Cenkçi,Adnan Cemgil,Cüneyt Arcayürek,Fakir Baykurt,Metin Toker…

Siyasi suçluların yolu da Ulucanlar Cezaevinden geçti.Bülent Ecevit,Muhsin Yazıcıoğlu,Osman Yüksel Serdengeçti,Talat Aydemir,Fethi Gürcan,Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan,Hüseyin İnan,Mustafa Pehlivanoğlu, Fikri Arıkan,Ali Bülent Orkan bunlardan bazıları…

Ulucanlara yapılacak olan yolculukta ziyaretçileri ana kapıdan girdikten sonra karanlık soğuk ve rutubet kokan koğuşlar karşılıyor.ilk başta gazetecilerin kalmış olduğu “Hilton” koğuşunu gezecek olan ziyaretçiler ardından tek kişilik hücrelerin bulunduğu “Tecrit” odalarını gezecekler.

Hücrelerin ardından sıra koğuşlara geliyor.Cezaevinde ki koşullara göre uygulanan ve düzenlenen koğuşlar hemen hemen her dönemi anlatacak materyallerle tamamlandı.Ziyaretçiler koğuşları dolaşırken bal mumu heykellerini,mahkumların eşyalarını ve cezaevinin geçmişini anlatan bir belgesel izleyecekler.