Youtube
Website
Email
Telefon
Adres

Atatürk Evi Müzesi – Beştepe

Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği ev…

Atatürk’ün doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Selanik’teki evini merak ediyorsanız, tam yerindesiniz demektir.

Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü etkinlikleri içerisinde, Türk Ulusu’nun Ata’sına sevgi ve saygısının kanıtı olarak Selanik’teki Atatürk Evi’nin aynı plan ve ölçüler içerisinde bir örneği, Ankara Ticaret Odası’nın girişimi ile Çarmıklı kardeşler tarafından Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yaptırılarak 1981 yılı 10 Kasım günü törenle ziyarete açılmıştır.

Taş merdivenli kapıdan binaya girdiğinizde, taşlık kiler ve hizmetçi odasını, ikinci katta, sofa, mutfak, oturma odası ve misafir odasını göreceksiniz. Üçüncü katta ise sofa, Atatürk Odası ve Müze Odası’na girip, Atatürk’ün kişisel eşyalarıyla tanışabilirsiniz!

Atatürk Odası

Oda, 3.86 x 2.82 metre ebadında ve al zemin üzerine beyaz, yeşil ve siyah çiçek motiflerini içeren kilim ile döşeli… Oda girişinin tam sağındaki duvar boyunca, tavan köşesinden döşemeye inmek üzere, 4.40 x 2.15 metre ebadında, ağaçtan yapılmış mermer boyalı bir kaide üzerinde, Atatürk'ün 0.90 boyunda tunçtan bir büstü bulunuyor.

Büstün solunda üstü mavi çuhalı küçük bir yazı masası ile evi ziyaret edenlerin görüşlerini yazmaları için bir defter yer alıyor.

Oda’nın ortasında kaideli bir Selanik mangalı, duvarlar boyunca da karşılıklı olmak üzere eski stil hazeran sandalye mevcut. Oda’da, uçları dantelli patiska perdeler ile çiçek ve vazo motifli bantlara sahip, bej perdeler camları süslerken, buradaki dekoru,  tavana çengel ile asılı pirinçten beyaz abajurlu bir gaz lambası tamamlıyor.