Youtube
Website
Email
Telefon
Adres

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara şehir merkezinde 1930-40 ve 50'li yılların Anadolu'daki köy hayatını ziyaretçilerine yaşatabilmek için hayata geçirilmiş olan Altınköy Açık Hava Müzesi, Altındağ ilçesinde bulunmaktadır.
Ankara'da şehrin stresin uzaklaşmak isteyenler en yakın rotalardan biri olan Altınköy, Altındağ Belediyesi tarafından 2013 yılında hayata geçirilmiş bir projedir. Proje kapsamında bölgede bulunan gecekondular yıkılmış ve 500 dönümlük araziye eski Anadolu köy hayatını yansıtan evler, bahçeler inşa edilmiştir.
Köyün camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı,  köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi gibi yapıların yanı sıra açık hava müzesi olduğu için koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da bulunmaktadır.
Altındağ Belediyesi tarafından korunan ve restore edilen evler, 1900’lü yıllardan 2000’li yılların başına kadar köylerde kullanılan eşyalarla da donatıldı. Anadolu’nun farklı yörelerinden toplanan tüm eşyalar, kullanım alanlarına göre hem evlerin içlerinde hem dışlarında sergileniyor.

Eski tarım aletleri, ev ve işte kullanılan pek çok alet ve eşya, Altınköy Açık Hava Müzesi’nde meraklıların ilgisine sunuldu. Bugün şehirde doğup büyümüş pek çoğumuzun adını ve ne işe yaradığını bilmediği eşyalar, kültürümüzün önemli parçaları.