Youtube
Website
Email
Telefon
Hacı Bayram, Sarıbağ Sk. No:13, 06050 Altındağ/Ankara Adres

Hacı Bayram Veli Cami

Hacı Bayram Camii Türkiye'de yer alan en tarihi camiler arasında yer almaktadır. Camiinin yapım yılı Osmanlı imparatorluğuna kadar uzanmaktadır. Hacı Bayram Camii her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Günümüzde hala ibadethane olarak bu cami kullanılmaktadır. Hacı Bayram Camii zamanla kapasitesi de arttırılmış olan camiler arasında yer almaktadır.

Hacı Bayram Camii Hakkında Bilgi

Hacı Bayram Camii Ogüst tapınağı yakınlarına inşa edilmiş olan bir camiidir. Osmanlı imparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan cami günümüzde hala etkindir. Hacı Bayram Camii adını ise yakınlarında bulunan Hacı Bayram Türbesinden almıştır. Hacı Bayram Camii kare planlı bir şekilde inşa edilmiş olan yapımında ise kiremit ve tuğla kullanılmış bir tarihi camidir. Bu caminin sadece bir adet minaresi bulunmaktadır.

Hacı Bayram Camii tarihte çeşitli zaman diliminde onarılmış ve tahrip olmuş yerleri yeniden inşa edilmiştir. Cami son olarak ise 1940 yılında vakıflar genel müdürlüğü tarafından restore edilmiştir ve günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Hacı Bayram Camii kapasitesi 6 bin kişidir. Aynı anda altı bin kişi camide ibadet yapabilmektedir. Hacı Bayram Camii Ankara'nın kutsal mekanlarından biri olarak bilinmektedir. Camii kapasitesi 2010 yılında yapılan çalışmalar ile birlikte bugünkü kapasitesini almıştır.